שתלים דנטליים – מי ומתי צריך אותם

בשנים האחרונות רופאי שיניים רבים ממליצים על שתלים דנטליים וניתן לשמוע אנשים רבים אשר מרוצים מאוד מהשתלים בפיהם. במאמר זה יוסבר מה הם שתלים דנטליים, למי הם מתאימים ובאיזה שלב רצוי להתחיל את הפרוצדורה של ההשתלה.

שתל דנטלי – יש לנו ברגים בפה

מה הם שתלים דנטליים? שתלים דנטליים הם התקנים אשר עשויים בדרך כלל מחומר טיטניום ומיועדים לפה. אנשים רבים מתארים את השתלים כברגים וזאת משום הצורה שלהם. השתל מוצע לאנשים בעלי שיניים חסרות ולאנשים אשר אמורים לעבור עקירה של שן או מספר שיניים. כיוון שהשתל מוברג לעצם של הלסת הוא יכול לשמש פלטפורמה נוחה לתמיכה בגשרים ושיניים תותבות אשר מוברגות אל כל שתל.

אם בעבר, פרוצדורת ההשתלה תוארה על ידי רבים כפרוצדורה סבוכה וארוכה, כיום יש שיטות שונות של השתלה, כולל השתלה ביום אחד ורופאי השיניים ממליצים לכל אחד אשר מעוניין בפעולת לעיסה תקינה ובמראה תקין של השיניים לעבור תהליך של השתלת שיניים. השתלים הדנטלים הראשונים פותחו באירופה בשנות הארבעים ונכון להיום קיימים אלפי יצרני שתלים ברחבי העולם, דבר הכולל גם את ישראל. נתונים אלו מצביעים על הצלחתם של השתלים.

כיצד נעשית פרוצדורת ההשתלה?

ישנם סוגים שונים של שתלים. הפופולאריים ביניהם (משום תדירות השימוש בהם), הם השתלים הדנטלים דמויי הבורג. חשוב לקחת בחשבון כי לא כל האנשים הם מועמדים אידיאליים לפרוצדורת ההשתלה. אנשים אשר לוקים בסוכרת בה רמות הסוכר משתנות לעיתים קרובות, אנשים אשר מוגדרים כמעשנים כבדים ואלו אשר צורכים כמויות גדולות של אלכוהול הם בעלי סיכוי גבוה מאוד לדחייה של השתלים, ולכן פעמים רבות הרופאים מעדיפים להמליץ להם על פתרונות אחרים.

תהליך ההשתלה הוא פשוט מאוד ונעשה תוך פרק זמן קצר – השתלה של שיניים תוך יום אחד גם קיימת. מומחה השיניים מחדיר את השתלים על ידי קידוח בעצם הלסת. לאחר פעולה זו הלסת צריכה לעבור תקופת הסתגלות בה השתל הופך להיות חלק טבעי מהלסת בדיוק כמו כל שן רגילה. במקרה בו הלסת אינה מסתגלת לשתל והוא נדחה, המומחה יבדוק מדוע הלסת דחתה את השתל ויבצע את הפעולה בשנית. לאחר תקופת ההסתגלות בו השתל התמזג עם עצמות הלסת, רופא השיניים מבריג את השיניים התותבות על השתלים או את הגשר.

בטיחות שתלים דנטליים

dentalהטכנולוגיה הרפואית מתקדמת בצעדי ענק ומדי שנה חברות מוציאות לשוק שתלים דנטליים משודרגים ובטוחים העשויים מחומרי מתכת אצילה ובעלי כושר עמידות של שנים. חשוב להבין כי למרות אחוזי ההצלחה הגבוהים ובטיחות החומרים, שתלים הם עדיין תחליף לשיניים ולא חלק טבעי איתו אנו נולדים ולכן יש מצבים בהם הם נדחים או נשברים לאחר תקופה של שיניים. מבחינת הפרוצדורה עצמו והחומר אשר מצוי בתוך הפה, כל אלו בטוחים לחלוטין.

היתרון של שתלים דנטליים הוא שהם הפתרון הטוב ביותר כיום לשיניים הטבעיות וההחלטה לעבור השתלת שיניים מאפשרת לכל אדם ליהנות שוב מלעיסה תקינה, דיבור בצורה נהירה ומראה אסתטי של השיניים.