מדוע חשוב לעבוד עם כפפות סטריליות במרפאת שיניים

כל רופא, בכל תחום שהוא, חייב לעבוד עם כפפות סטריליות, מעצם זה שהוא צריך לשמור על היגיינה במהלך הטיפול והוא צריך להימנע מכך מזיהומים ומחלות שהוא עלול לחלות בהן או להעביר הלאה למטופלים שלו. אחת כמה וכמה נכון הדבר כשמדובר ברופאי שיניים.

בלא מעט תחומי רפואה, רופאים מבצעים טיפולים פולשניים, טיפולים שהם לא מעל פני השטח, לא מעל העור אלא מתחתיו. אחד התחומים היחידים במהלכם כל הטיפול הוא "פולשני" במידה מסוימת ואיננו מתבצע מעל העור, הם טיפולי שיניים, הרי זו המהות שלהם. כל טיפול מתבצע בתוך חלל הפה, בין אם זה בשיניים ובין אם זה בחניכיים.

כפפות סטריליות

מאחר וכך הדבר, צריך הרופא להיזהר הרבה יותר מאשר בטיפולים רגילים. הוא צריך להשתמש בכפפות סטריליות, כפפות לטקס  שהן חזקות, אטומות ומונעות כל מעבר של רוק או כל נוזל אחר קיים בחלל הפה של המטופל או המטופלת.

הרופא או הרופאה (ולא רק הם כמובן, אלא גם השיננית) עובדים במשך זמן ניכר על טיפולים שמתבצעים בתוך החלל הפה, בין אם זה טיפולי סתימות, שורש, עקירות, ניקוי שיניים ואפילו במסגרת טיפולים אסתטיים כמו הלבנה. במהלך טיפולים אלה, הם צריכים להכניס את האצבעות שלהם אל תוך חלל הפה של המטופל, זה בזמן שהחלל מלא ברוק ולעיתים אפילו בדם. מצד שני, הידיים של הרופאים או מטפלים אחרים עלולות להיות לא נקיות לגמרי, מזוהמות, וזה עלול לגרום נזק משמעותי למטופל, בוודאי אם יש פצעים, דלקות או כל דבר אחר בתוך חלל הפה.

שימוש באותן כפפות לטקס מאפשר לרופא השיניים להימנע, הן ממצב בו כל דבר שיש למטופל עלול לעבור אליו או להיפך, מצב בו כל דבר שיש לו, עלול לעבור אל המטופל. כמו כן, שימוש בכפפות אלה יקל עליו במידה ניכרת לבצע את הטיפול בחלל הפה מבלי להיפצע ומבלי לפצוע את המטופל. למשל, בעזרת הציפורניים או בכל דרך אחרת.

האם תמיד צריך להשתמש בכפפות וכיצד משתמשים בהן?

לפני שנענה על שתי שאלות אלו, חשוב לציין, שמלבד שימוש בכפפות לטקס הרי שרופאי שיניים גם מרכיבים מסכת פה וכן משקפי מגן. המסכה מונעת מהם להעביר חיידקים אל המטופלים או לשאוף חיידקים שיוצאים בזמן הטיפול, והמשקפיים מיועדות למנוע מצב בו רוק של המטופל או של המכשירים השונים, יגיעו אל העיניים שלהם.

השימוש בכפפות, כפי שאנחנו יכולים להבין זה לא עניין חד פעמי, זה עניין קבוע, יש להקפיד ולהשתמש בהן כל הזמן, כאשר בין טיפול לטיפול, בין מטופל למטופל יש להחליף את הכפפות לחדשות. הכפפות הישנות יש לזרוק ולא לחזור להשתמש בהן. במידה והכפפות מתלכלכות תוך כדי הטיפול באופן מסיבי, גם אז יש להחליף לכפפות אחרות, חדשות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *