מה הקשר בין אכילת מזון חומצי לצחצוח שיניים

לכולנו חשוב לשמור על בריאותנו, ולא פחות מכך גם על בריאות השיניים שלנו. אולם, לעיתים דווקא המזון שאותו אנו אוכלים, או התזונה שלנו באופן כללי, היא זו העשויה לגרום לנזקים רבים בשן ואף גם לפגוע בצבעה.האוכל שלנו, שהינו חלק מהתפריט המערבי הפופולארי מאד, כולל מזונות חומציים שונים ומזונות נוספים, הפוגעים בשן באופן ישיר ועשוי לגרום לה גם נזקים לטווח הארוך. כל זאת, כמובן, גם לצד סגנון חיים עמוס, לחוץ ורצוף במתחים נפשיים רבים, המעוררים אף הם את רמת החומציות בפה ובגוף בכלל. אורח החיים העמוס אף גורם לנו לעיתים לדלג על צחצוח שיניים פעמיים ביום לפחות.

כיצד נגרמת החומציות בפה

מכיוון שגם כך רמת החומציות בפה נחשבת לגבוהה, שתיית קפה, למשל, עשויה להעלות את רמת החומציות פי עשר, בהשוואה לשתיית מים. גם אכילת מזונות, הנחשבים לחומציים, כמו עגבנייה, מוסיפים לא מעט לחומציות בפה ועשויים לפגוע בשן. נכון, ישנם מזונות בריאים, החשובים לנו לא מעט, כמו פירות וירקות שונים (לרבות עגבנייה), אולם, אליה וקוץ בה, רבים מהם בעלי רמת חומציות גבוהה, בהשוואה למזונות אחרים, ולכן לא תורמים למצב השן וצריכה מוגברת מהם מעלה עוד יותר את החומציות בפה ועשויה לגרום לנזק בשיניים. כיצד אפשר לזהות פגיעה בשיניים? השן לאט לאט משנה את צבעה מלבן לצהבהב, לאחר מכן מופיעה רגישות באכילת מזונות קרים או חמים ובשלב המתקדם קצות השן נהיות שקופות והאמייל שבהן מתפוגג.

אז מה עושים?

מכיוון שלא נרצה לשנות את התפריט שלנו ולהוציא ממנו את המזונות הבריאים והחשובים, ישנן דרכים אחרות להתמודד עם רמת החומציות הגבוהה. צחצוח שיניים נכון וסדיר, הוא אחד הפתרונות, שאף מוכיחים את עצמם ועוזרים למנוע את הנזקים השונים, העשויים להיגרם לשן בשל רמת חומציות גבוהה. רכישת מברשת שיניים איכותית ומתאימה יכולה לעשות את כל ההבדל ולעזור לנו לשמור על היגיינת הפה. מברשת עם ראש, המותאם באופן נכון לקו החניכיים וכן כזה המצליח להגיע לכל האזורים השונים בפה, לרבות אלה שקשה להגיעם, יכולה להיות מתאימה. בעזרת מברשת שיניים נכונה אפשר לצחצח את השן באופן יסודי, ולשמור על בריאותה.

באופן כללי, חשוב גם לבקר אצל רופא השיניים אחת לתקופה ולבדוק את מצב השיניים ובמידת הצורך לקבל את הטיפול המתאים. אולם, התנהלות נכונה ושמירה על היגיינת הפה בעזרת מברשת שיניים מתאימה, וזאת כמובן לצד הימנעות ממזונות בעלי רמת חומציות גבוהה מהרגיל, כל אלה יחד יעזרו לנו ליהנות משיניים בריאות ויפות לאורך זמן.